Temat dnia

Rodzic powinien ponownie zgłaszać studenta do ubezpieczenia

Pracowitego studenta po wakacjach może spotkać przykra niespodzianka, gdy będzie chciał skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Nie będzie miał ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli do ubezpieczenia zgłosił go zleceniodawca lub pracodawca, a umowa wygasła. Ponownego zgłoszenia muszą dokonać rodzice studenta do 26. roku życia.

RPO: Nie wszyscy studenci z takim samym prawem do ulg

Przepisy dotyczące ulg na przejazdy komunikacją wykluczają część studentów. Chodzi przede wszystkim o cudzoziemców oraz Polaków studiujących za granicą. Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach.

Na egzaminie na aplikację niekoniecznie cały kodeks

Zdający egzamin na aplikację sędziowską i prokuratorską nie będą musieli dostawać wydruków całych aktów prawnych. Wystarczy wyciąg - stosowny przepis wprowadzi nowela rozporządzenia w tej sprawie, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

MNiSW określiło wynagrodzenie za członkostwo w radzie instytutu sieci Łukasiewicz

Resort nauki określił kwotę wynagrodzenia przysługującego członkom rady instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa sieć ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład.

Uczelnia nie przyłapie na plagiacie pracy podyplomowej

Uczelnie muszą korzystać z ministerialnego systemu do sprawdzania, czy praca studenta nie jest plagiatem. Tymczasem baza danych, z której system ma korzystać niespecjalnie nadaje się do sprawdzania prac podyplomowych - a taki obowiązek nakładają na uczelnie regulacje wewnętrzne.

Status aplikanta będzie można wydłużyć o rok

Powikłania związane z przebiegiem ciąży, poważna choroba powodująca niezdolność do pracy lub urodzenie dziecka pozwolą na zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok. Prezydent podpisał zmiany w Prawie o adwokaturze oraz ustawie o radcach prawnych.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Powoła ona do życia Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która pomoże w kontaktach między organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami społecznymi. W radzie zasiądą m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP.
Monika Sewastianowicz
19.08.2019
Od 1 października 2019 r. pedagogika wczesnoszkolna i nauczanie przedszkolne będą miały formę jednolitych studiów magisterskich. Zmiany - jak wyjaśnia resort nauki - obejmą jednak tylko studentów, którzy dopiero zaczną naukę. MNiSW tłumaczy też, jak wyglądać będzie dokształcanie w przypadku absolwentów studiów licencjackich.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie - wynika z zapisów nowej ustawy o komornikach sądowych z 2018 r. W ocenie RPO to narusza konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019

Lista prawniczych czasopism pełna słabych punktów

Ministerialna lista w bardzo niewielkim stopniu odzwierciedla poziom czasopism publikujących wyniki badań naukowych z zakresu nauk prawnych, wątpliwości budzi też sposób jej wprowadzenia. Zwłaszcza...
Grzegorz Wierczyński
13.08.2019

Warto spróbować coachingu w edukacji

Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym...
Joanna Moczydłowska
10.08.2019

Studia o administrowaniu podmiotem leczniczym i e-zdrowiu na UKSW

Administrowanie podmiotem leczniczym i e-zdrowie - taki nowy kierunek studiów podyplomowych w tym roku zacznie działać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w...
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.08.2019

Politechnika Śląska z rekordową liczbą doktoratów wdrożeniowych

Politechnika Śląska dostała pieniądze na realizację doktoratów wdrożeniowych. Uda się zrealizować 78 takich projektów. Jak podała w czwartek uczelnia, to najlepszy wynik w kraju....
Monika Sewastianowicz
08.08.2019

Rekordowe zainteresowanie kursami na UW

Ruszyła rekrutacja na kursy Uniwersytetu Otwartego UW i już pierwszego dnia padł rekord zapisów. Spośród 272 kursów, w pierwszym dniu udało się uruchomić aż 204 grupy kursowe! To najlepszy rezultat w...
Monika Sewastianowicz
07.08.2019
1  2  3  4  5  Wczytaj więcej artykułów  1027