Temat dnia

Niejasne przepisy utrudnią przyznawanie stypendiów i tytułów

Twórcy nowego prawa o szkolnictwie wyższym nie przemyśleli wszystkich skutków wprowadzanych rozwiązań. Nieprecyzyjne przepisy ustawy spowodują problemy przy rozstrzyganiu tak istotnych kwestii, jak choćby przyznawanie stypendiów czy nadawanie tytułów naukowych.

Prof. Pisuliński: Po reformie jest problem z finansowaniem wydziałów prawa

Chcemy, żeby nasi studenci uczestniczyli w międzynarodowych konkursach, żeby mieli dostęp do międzynarodowych baz danych, do zagranicznych książek. To wszystko kosztuje - mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

NIK: Spółki tworzone przez jednostki naukowe mało efektywne

Spółki celowe tworzone przez jednostki naukowe działają mało efektywnie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mimo nakładów finansowych efekty ich prac są mizerne, a przychody znikome. Według NIK instytucje takie rzadko spełniają też cel, dla którego zostały utworzone.

Egzamin notarialny we wrześniu

Egzamin notarialny odbędzie się w dniach 4 – 6 września 2019 r. - poinformował resort sprawiedliwości. Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu, zdający będą mogli korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Opłata za aplikację notarialną nie taka wysoka

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawiłby, że byłaby ona wyższa prawie o 400 zł. Dlatego resort sprawiedliwości zmieni współczynnik służący do wyliczenia tej kwoty. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Wniosek o kredyt studencki także przez internet

Wniosek o kredyt studencki będzie można złożyć przez internet. Taki zapis znajdzie się w nowym rozporządzeniu określającym zasady udzielania kredytów. Elastyczniejsze będą również terminy składania wniosków.

 

Z okazji stulecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się zjazd absolwentów wydziału prawa. Datę imprezy wyznaczono na 18 maja 2019 r. Szczegóły na temat wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej dotyczących obchodów stulecia UAM.
Monika Sewastianowicz
17.01.2019
Sejm przyjął ustawę budżetową na 2019 rok Posłowie wprowadzili poprawki, w tym również dotyczące budżetu na naukę. Część uczelni dostanie więcej pieniędzy, ale kosztem innych. Mniejszy budżet będzie miał m.in Uniwersytet Warszawski.
Monika Sewastianowicz
16.01.2019
Migrowanie mieszkańców ośrodków wiejskich i mniejszych miast do aglomeracji powoduje marginalizację regionów peryferyjnych i średnich miejscowości. Tym bardziej, że wśród opuszczających swoje miejscowości są liczne osoby z wykształceniem wyższym.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.01.2019

NRA pracuje nad projektem w sprawie zatrudniania adwokatów

Komisja ds. Praktyki Adwokackiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej pracuje nad projektem regulacji, która ma umożliwić zatrudnianie adwokatów w kancelariach i spółkach z udziałem adwokatów. Jednak...
Krzysztof Sobczak
02.01.2019

Aplikacja komornicza 2019: więcej zadań, wyższa opłata

Kompleksowe poznanie zasad etyki, praktyki u patrona i zajęcia organizowane przez radę komorniczą - to główne zadania aplikanta komorniczego. Opublikowano rozporządzenie, które ma uregulować zasady...
Monika Sewastianowicz
28.12.2018

WSA: Siedem lat starań o tytuł profesora, zarzuty o autoplagiat

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów trzy razy złamała procedurę administracyjną przy podejmowaniu uchwał o odmowie nadania tytułu profesora kandydatce doktor habilitowanej, specjalizującej...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.12.2018

Zmiany w prawie w 2019 roku

Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności...
Jacek Górski
22.12.2018

Uniwersytet Łódzki ma już radę uczelni

Radca prawny Roman Wieczorek został przewodniczącym rady uczelni Uniwersytetu Łódzkiego. W jej skład weszło siedem osób, w tym trzy spoza uczelni i przewodniczący samorządu studentów. Powołanie...
Krzysztof Sobczak
17.12.2018
1            1009
kokun.net/offers/zyban-generika

agroxy.com/prodat/muka-222/harkovskaya-obl

agroxy.com