Temat dnia

Rodzic powinien ponownie zgłaszać studenta do ubezpieczenia

Pracowitego studenta po wakacjach może spotkać przykra niespodzianka, gdy będzie chciał skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Nie będzie miał ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli do ubezpieczenia zgłosił go zleceniodawca lub pracodawca, a umowa wygasła. Ponownego zgłoszenia muszą dokonać rodzice studenta do 26. roku życia.

RPO: Nie wszyscy studenci z takim samym prawem do ulg

Przepisy dotyczące ulg na przejazdy komunikacją wykluczają część studentów. Chodzi przede wszystkim o cudzoziemców oraz Polaków studiujących za granicą. Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach.

Na egzaminie na aplikację niekoniecznie cały kodeks

Zdający egzamin na aplikację sędziowską i prokuratorską nie będą musieli dostawać wydruków całych aktów prawnych. Wystarczy wyciąg - stosowny przepis wprowadzi nowela rozporządzenia w tej sprawie, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

MNiSW określiło wynagrodzenie za członkostwo w radzie instytutu sieci Łukasiewicz

Resort nauki określił kwotę wynagrodzenia przysługującego członkom rady instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa sieć ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład.

Uczelnia nie przyłapie na plagiacie pracy podyplomowej

Uczelnie muszą korzystać z ministerialnego systemu do sprawdzania, czy praca studenta nie jest plagiatem. Tymczasem baza danych, z której system ma korzystać niespecjalnie nadaje się do sprawdzania prac podyplomowych - a taki obowiązek nakładają na uczelnie regulacje wewnętrzne.

Lista prawniczych czasopism pełna słabych punktów

Ministerialna lista w bardzo niewielkim stopniu odzwierciedla poziom czasopism publikujących wyniki badań naukowych z zakresu nauk prawnych, wątpliwości budzi też sposób jej wprowadzenia. Zwłaszcza zaś utajnienie protokołów z prac nad jej tworzeniem - ocenia prof. Grzegorz Wierczyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Od 1 października 2019 r. pedagogika wczesnoszkolna i nauczanie przedszkolne będą miały formę jednolitych studiów magisterskich. Zmiany - jak wyjaśnia resort nauki - obejmą jednak tylko studentów, którzy dopiero zaczną naukę. MNiSW tłumaczy też, jak wyglądać będzie dokształcanie w przypadku absolwentów studiów licencjackich.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie - wynika z zapisów nowej ustawy o komornikach sądowych z 2018 r. W ocenie RPO to narusza konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym wychowawczej - tłumaczy prof. Joanna Moczydłowska, kierownik studiów Coaching w edukacji realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.
Joanna Moczydłowska
10.08.2019

Studia o administrowaniu podmiotem leczniczym i e-zdrowiu na UKSW

Administrowanie podmiotem leczniczym i e-zdrowie - taki nowy kierunek studiów podyplomowych w tym roku zacznie działać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w...
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.08.2019

Politechnika Śląska z rekordową liczbą doktoratów wdrożeniowych

Politechnika Śląska dostała pieniądze na realizację doktoratów wdrożeniowych. Uda się zrealizować 78 takich projektów. Jak podała w czwartek uczelnia, to najlepszy wynik w kraju....
Monika Sewastianowicz
08.08.2019

Rekordowe zainteresowanie kursami na UW

Ruszyła rekrutacja na kursy Uniwersytetu Otwartego UW i już pierwszego dnia padł rekord zapisów. Spośród 272 kursów, w pierwszym dniu udało się uruchomić aż 204 grupy kursowe! To najlepszy rezultat w...
Monika Sewastianowicz
07.08.2019

Ruszają studia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Uczelnia, powołana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wielkim przełomem, kamieniem milowym w kształceniu kadry więziennictwa. Po raz pierwszy w swej stuletniej historii polskie więziennictwo ma...
Monika Sewastianowicz
05.08.2019

Nowa lista czasopism poważnie wybrakowana

Na liście punktowanych czasopism prawniczych zabrakło wielu zasłużonych pism. Nowy wykaz czasopism nie spowoduje „końca punktozy”, jak twierdzi resort nauki – choroba punktozy przechodzi właśnie do...
Krawiec Grzegorz
05.08.2019
1  2  3  4  5  Wczytaj więcej artykułów  1027